Mobilya Gözetimi (Furniture Inspection) Gerekliliği ve Kritik Aşamaları

Mobilya Gözetimi (Furniture Inspection)

Günümüzde hızla değişen moda trendleri tüketici ihtiyaçlarını ve talebini karşılayabilmek için mobilya sektöründe de sürekli olarak yeni mobilya tasarımları ve modern tasarımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobilyadaki bu hızlı değişim üreticiler için önemli kalite, güvenlik ve dayanıklılık sorunları oluşturmaktadır.

Bu sebeple mobilya sektöründe hammadde tedarik aşamasından başlayarak tedarik zinciri boyunca ve imalat aşamasında, paketleme ve yüklemeye dek kalitenin izlenerek olası sorunların önlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Mobilya Gözetimi neden gereklidir?

Mobilya gözetimi (furniture inspection), sorunların erken bir aşamada giderilmesi yanı sıra maliyet ve zamandan tasarruf edilmesine yardımcı olabileceği için mobilyanın tüketiciye ulaşmasından önce gerçekleşmesi son derece önemlidir.

Inspection tecrübeli inspectorleriyle müşterilerine sunduğu hizmetlerle bir çok konuda avantaj elde edilmesine yardımcı olur; bunların birkaçı şöyle sıralanabilir:

 • Mobilyanın boyutlarında / özelliklerinde herhangi bir sorunu bularak maliyet ve zamandan tasarruf edilmesi
 • Yasal gereklilikleri karşılayan yüksek kalitede mobilyalar sunarak herhangi bir regülasyon ihlalinden kaçınılması
 • Nihai tasarımdaki kusurlar nedeniyle reddedilen ürünleri azaltarak zaman ve para harcanarak elde edilmiş olan marka imajının korunması
 • Hemen hemen kusursuz mobilyalar sunarak satış sonrası departmanları ve müşteri hizmetleri yetkililerinin gereksiz iş yükünün azaltılması ve ürün geri çağırma maliyetlerinden tasarruf edilmesi
 • Paketleme ve yükleme sırasında mobilyaya zarar gelmesinin önlenmesi

Yukarıda saydığımız avantajları elde etmek için Inspection’ dan bir mobilya gözetimi organize etmeniz şirketiniz için her zaman kıymet vereceğiniz bir kazan-kazan adımıdır.

Mobilya Kalite Kontrol Yaklaşımı

Inspection’ın kalite kontrol yaklaşımı çok boyutludur ve uluslararası kabul görmüş kalite testi standartlarına dayanır. Bu sebeple siparişini verdiğiniz mobilyalarınızı aşağıdakiler dahil çeşitli yönlerden test edebiliriz:

 

 • Drop test (karton düşürme testi)
 • Assembly test (Montaj testi)
 • Function test (Fonksiyon testi)
 • Endurance test (Dayanıklılık testi)
 • Sharp edge control (Keskin kenar kontrolü)
 • Wheels function control (Tekerlekler işlev kontrolü)
 • Weight & Measurement Control (Ağırlık & ölçü kontrolü)
 • Load test (Yük testi)
 • Humidity Content (Nem içeriği)

 

Yukarıda sayılan testler dışında laboratuar ortamında gerçekleştirilmesi gereken mobilya testleri de bulunmaktadır; örneğin yanıcılık ve yangına dayanıklılık testi. 

Inspection mobilya üretiminde en yüksek kalite standartlarını takip etmektedir ve bu sebeple müşterilerine sunduğu hizmetlerle marka imajında belirgin bir fark kısa sürede hissedilir.

Inspectorlerimiz uluslararası kabul görmüş istatistiksel rastgele örnekleme tekniklerine dayalı olarak ürün numuneleri alırlar. Sözleşme şartnamesinin karşılandığından emin olmak için miktar, işçilik, işlev, renk, boyut özelliklerini ve paketleme ayrıntılarını doğrulayarak fotoğraflar ve videolar ile kayıt altına alarak raporlarız. Bu rapor size müşteri memnuniyeti ve maliyet tasarrufu olarak geri dönerken tedarikçi için üretim sürecini iyileştirme ve maliyet tasarrufu sağlayabilmektedir.

Projenizin detaylarını görüşmek için bizimle iletişime geçebilir ve bu sayede müşterilerinizin gözündeki marka imajını sürdürerek gereksiz maliyetlerden kaçınabilirsiniz.

 

Defect Classification List (Hata Sınıflandırma Listesi) Hazırlanması

Bu genellikle sonradan düşünülen bir adımdır, ancak başlangıçta bu sınıflandırmayı yapmak mobilya gözetim (furniture inspection) raporunun anlamını netleştirmeye yardımcı olacaktır.

En yaygın olarak kullanılan kusur kategorileri:

Critical Defect (Kritik kusur) Ürünleri kullanan, bakımını yapan veya bunlara bağı olan kişiler için tehlikeli veya güvenli olmayan koşullara neden olması; veya ürünün işlevi ya da performansını engelleyen kusurlar.

Major Defect (Büyük kusur) Arızaya yol açma veya ürünün kullanım amacına yönelik olarak kullanılabilirliğini azaltma ihtimali olan bir kusurdur.

Minor Defect (Küçük kusur) Ürünün kullanım amacına yönelik olarak kullanılabilirliğini azaltma olasılığı olmayan veya ürünün etkinliği veya çalışmasıyla çok az ilgisi olan yerleşik standartlardan sapma olan bir kusurdur.

ÖNLEYİCİ BİR ÖNLEM OLARAK RCA (Root Cause Analysis)

Tedarikçinizle kusurlu mobilya ürünlerini tam olarak nasıl ele alacağınız konusunda bir RCA (Kök Neden Analizi) stratejisine sahip olmalısınız.

RCA stratejiniz yok mu? Size yardımcı olmak için aşağıda özetlediğimiz adımları izleyebilirsiniz:

 • Problem Tanıma ve Tanımlama – Mobilyanızın üretim probleminin ne olduğunu anlayın ve tanımlayın.
 • Sebepleri belirleyin – Nedeni belirleme sürecinden geçin. Buradaki püf noktası beyin fırtınası veya zihin haritalama için çok fazla zaman harcamamaktır. Bunun RCA’nın zaman alıcı bir yönü olması gerekmez.
 • Çözümleri belirleme – Neden tanımlamanıza bağlı olarak, sorunu çözmek için mümkün olan en iyi çözümleri belirlemeniz gerekir, böylece bir daha meydana gelmez.
 • Çözümleri uygulayın – Mobilyanızın kalitesi üretim hattında tehlikeye düştüyse, bunun gelecekte meydana gelmesini önlemek için belirleyebildiğiniz çözümleri uygulamaya başlamanız gerekir.

 

Çözüm, operasyonel süreçlerinizi optimize eden ve daha iyi hale getiren bir çözüm olmalıdır. Önerilen çözüm bunu başaramazsa, yardımcı olacak bir şey bulduğunuzdan emin olmak için yukarıdaki adımları tekrarlamanız gerekebilir.

Bir RCA’ nın zaman alıcı bir strateji olması gerekmez. Yapılması gereken, sorunları vurgulamak ve süreç optimizasyonu için yer açmaktır.

Ne tür mobilyalar test edilebilir ve test sonuçları raporlanabilir?

Inspectorlerimiz aşağıda belirtilen her türlü döşemeli ve döşemesiz mobilya için inspection gerçekleştirebilir:

Ofis ve ticari mobilyalar
Eğitim Kurumları
Çocuk alanları
Yatak Odaları – Mutfaklar
Banyolar
Evler
Bahçe mobilyası
Laboratuvarlar
Atölyeler

Mobilya ve yatak endüstrisine yönelik kalite kontrol hizmetlerimizle, riskleri azaltmanıza, ürün kalitesini iyileştirmenize ve yasal gereklilikleri ve müşteri taleplerini karşılamanıza yardımcı olmaktayız.

Eksiksiz test ve doğrulama tekliflerimizle güvenliği, dayanıklılığı, performansı ve uyumluluğu gösterebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Get A Quote