Aegean Refinery Project / Ege Rafinerisi Projesi (Izmir, Türkiye)

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Azerbaycan’ın devlete ait petrol ve doğalgaz kuruluşudur ve dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Petrol ve doğalgaz üretmekle birlikte ülkenin iki rafinerisini ve petrol ve doğalgaz boru hattını ülke genelinde işletmektedir.

Rafineri, İspanyol Técnicas Reunidas, İtalyan Saipem, Güney Koreli GS Engineering ve Japon ITOCHU’dan oluşan uluslararası bir konsorsiyum tarafından inşa edilmiştir. İnşaat endüstrisinde lider konumda yer alan bu firmalarla sözleşmeler 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmıştır.

Petkim Aliağa Kompleks Alanı’nda yapılacak rafineri, yılda 10 milyon ton ham petrol kapasitesine ulaşması planlanmaktadır.

Ege Rafinerisi’nin başlangıçta hafif ve ağır nafta üretimi Petkim’in hammadde talebini karşılayacak ve diğer taraftan ithal ultra düşük karbondioksit, sıvı gaz, havacılık yakıtları, ksilen ve diğer petrol ürün ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacaktır.

OMSK Project / OMSK Projesi ( OMSK, Rusya)

Omsk rafinerisi Omsk, Rusya‘da bulunmaktadır.

Gazprom’un bir yan kuruluşu olan Gazprom Neft tarafından işletilen şirket, ülkenin en büyük rafinerilerinden biridir. Rafineri’nin mevcut işleme kapasitesi yaklaşık olarak 21mtpa’dır.

Omsk Rafinerisi’nin modernizasyonu çalışmaları Faz – bölümü 1,5 milyar doların üzerinde sermaye harcamaları ile desteklenerek 2013 ile 2016 yılları arasında gerçekleşmiştir.

Faz-2 ise 2016 yılında yeni damıtma biriminin (CDU / CVU) kurulumuyla başlamış ve ardından 2018’de yeni gecikmeli koklaştırma ünitesi ve ileri petrol işleme merkezi eklenmeden önce üç eski nesil ham petrol işleme ünitesinin hizmetinin kaldırılması ile başlayacak En az 2 milyar dolarlık sermaye harcaması planlanmaktadır.

KAOMBO Project / KAOMBO Projesi (Angola)

Offshore Angola’da bulunan Kaombo Alan Geliştirme Projesi’nin ana sözleşmesi, 3 milyar doların üzerindedir. İki adet dönüştürülmüş taret bağlantılı Yüzer Üretim Depolama ve Boşaltma ünitesinin mühendislik, tedarik, kurulum ve devreye alınması işleri yapılacaktır. Sözleşmenin iş kapsamı, mühendislik, tedarik, tankerlerin dönüştürülmesi, FPSO ünitelerinin üst kenarlarının imalatı ve entegrasyonu ile bağlama sistemlerinin kurulumunun yanı sıra bağlantı, devreye alma ve işletmeye alma işlemlerini kapsar.

Turkmenhimiya Ammonia and Urea Plant / Türkmenhimya Amonium ve Gübre Fabrıkası (Mary, Türkmenistan)

Türkmenistan’ın En Büyük Gübre Fabrikası olacak olan projenin Mary şehrinde inşa edilmiş ve 1 milyar dolara malolmuştur. Türkmen Kimya Devlet Teşkilatı tarafından yaptırılan Amonyak ve Üre Üretim Fabrikası KHI (Kawasaki Heavy Industries), Sojitz ve Rönesans’ ın işbirliği ile Mary şehrinde  inşa edilmiştir ve Rönesans Holding inşaat işleri, uluslararası nakliye ve montaj işleri üstlenirken, Japon Kawasaki Ağır Sanayi ve Sojitz konsorsiyumu projenin ekipman ve teknolojik mühendislik işlerini üstlendi.

Türkmenistan’ın en büyük aktif sanayi tesisi olma niteliğini taşıyan fabrikanın açılışı 17 Ekim 2014’te Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından yapıldı.

Gorgon Project / Gorgon Projesi (Avustralya)

Gorgon Doğalgaz Projesi, Avustralya’nın Barrow Adası’ndaki Büyük Gorgon gaz alanlarının geliştirilmesi, denizaltı gaz toplama altyapısı ve sıvılaştırılmış bir doğal gaz tesisinin geliştirilmesini içeren Batı Avustralya’daki bir doğal gaz projesidir.

Gorgon Projesi, dünyanın en büyük doğal gaz projelerinden biridir. Gorgon Projesi, günde yaklaşık 2,6 milyar kübik feet doğalgaz ve 20,000 varil kondensat üretim kapasitesiyle yıllarca Avustralya ekonomisinin önemli bir katkı sağlayacaktır.

LR2 Project / Laffan Rafinerisi 2

Eylül 2009’da üretime başlayan mevcut Laffan Rafinerisine (LR1) benzer şekilde, LR2, günde 146.000 varil işleme kapasitesine sahip olacak ve Qatargas Operating Company Limited (Qatargas) tarafından da işletilecektir.

Mevcut rafineriye bitişik olarak inşa edilecek olan LR2, 60.000 varil nafta, 53.000 varil jet yakıtı, 24.000 varil gasoil ve 9000 varil sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) günlük üretim kapasitesine sahip olacaktır.

Sangachal Terminal Project / Sangachal Terminal Projesi ( Bakü, Azerbaycan)

Sangachal Terminali Bakü, Azerbaycan’ ın 45 kilometre güneyinde Hazar Denizi kıyısında yer alan bir doğal gaz işleme tesisi ve petrol üretim tesisini içeren bir sanayi kompleksidir.

Terminal, BP liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından işletilmektedir ve dünyanın en büyük petrol ve gaz tesislerinden biridir. Terminal, Azeri-Çırak-Güneşli alanından petrol ve Şah Deniz gaz sahasından doğalgaz almaktadır. Petrol, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı vasıtasıyla Türkiye’nin Akdeniz sahillerine ve Bakü-Supsa Boru Hattı ve Bakü-Novorossiysk Boru Hattı üzerinden Karadeniz kıyısına gönderilmektedir.

Rumaila Project / Rumaila Projesi

Rumaila Petrol Sahası, Güney Irak’ta Kuveyt sınırından yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan devasa bir petrol sahasıdır. 1953 yılında Irak Petrol Şirketi’nin (IPC) ortak bir şirketi olan Basrah Petroleum Company (BPC) tarafından keşfedilen alanın 17 milyar varil içerdiği tahmin edilmektedir. (Toplamın 143,1 milyar varil olduğu tahmin edilmektedir ve bu da Irak’ın Petrol rezervlerinin 12%’ini oluşturmaktadır).

Rumaila’nın şimdiye kadar Irak’ta keşfedilen en büyük petrol sahasıdır ve dünyadaki üçüncü büyük petrol sahası olarak kabul edilebilir.

Alan Irak’a aittir ve Irak Üretim Saha Teknik Servis Sözleşmesi (PFTSC) uyarınca alt sözleşmesi BP ve CNPC’ dedir. BP 47,6% ile projenin bir operatörü iken, CNPC ve SOMO sırasıyla  46,4% ve 6% tutarındadır.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın: +90 216 687 09 00